Bajkowe bajania - dla każdego coś do posłuchania

Bajkowe bajania - dla każdego coś do posłuchania to program finansowany ze środków pochodzących z Budżetu Partycypacyjnego miasta Słupska. Finansowana kwota wynosi 16700zł. Projekt zakłada sześć cyklicznych spotkań, podczas których mieszkańcy osiedla Zatorze będą słuchali, oglądali, a następnie czynnie współtworzyli inscenizacje do bajek, baśni i legend.
Raz wykonają kukiełki, pacynki czy szablony postaci do teatru cieni. Innym razem wcielą się
w bajkowe postaci, stworzą barwne scenografie i strojów dla aktorów. Ciekawostką będzie wykorzystanie teatrzyku Kamishibai - drewnianej trójdzielnej ramki w kształcie otwartej okiennicy, w której prezentowane będą ilustracje do bajek wykonane w trakcie warsztatów. Aktywną twórczość artystyczną umili poczęstunek przygotowany dla zgromadzonych gości.

28 lutego 2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach programu: ,,BAJKOWE BAJANIA- dla każdego coś do posłuchania".  Na wstępie przybyli goście  ( osiedlowi dziadkowie, rodzice
i dzieci ) obejrzeli przedstawienie ,,Szewczyk Dratewka" w wykonaniu szkolnego koła teatralnego. Następnie zadaniem zgromadzonych rodzin było wykonanie scenografii i zaprezentowanie jej
w teatrzyku Kamishibai. W ruch poszły kartki, kredki, flamastry... Zabawy i śmiechu było co niemiara! Finałowym momentem spotkania było wykonanie  sztuki ,,Szewczyk Dratewka"  przez przybyłych gości. Nastąpiła całkowita zamiana ról. Dratewką był jeden z tatusiów, wiedźmą- chętna babcia, a w roli narratora doskonale radziła sobie jedna z mam. Starczyło też ról dla dzieci, które wcieliły się w postaci mrówek, pszczółek i kaczek. Strudzeni aktorzy mogli wzmocić się słodkim poczęstunkiem.

Przed nami kolejne spotkanie- już 28 marca 2017r. Liczymy na równie wysoką frekwencję
i wspaniałą zabawę.

Za nami kolejne spotkanie z cyklu ,,Bajkowych bajań". We wtorek, 28 marca 2017 r. zaproszeni goście oglądali przedstawienie ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" w wykonaniu dziecięcego TEATRU PIĘCIU LALEK . Następnie zadaniem rodzin było wykonanie pacynek - bohaterów bajki. Pacynki tworzone były niekonwencjonalnie- na szarych kopertach ozdabianych przeróżnymi elementami dekoracyjnymi, w zależności od fantazji twórców. Przerwa minęła w przyjemnej atmosferze przy słodkim poczęstunku. Finalnym momentem spotkania było odegranie baśni przez zaproszonych gości z wykorzystaniem przygotowanych pacynek. Wcale to nie było łatwe! Poszczególne sceny niejednokrotnie były przerywane salwami śmiechu, zarówno widowni, jak i aktorów.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w kwietniu.

25 kwietnia 2017 r. odbyło się trzecie spotkanie w ramach programu BAJKOWE BAJANIA
- DLA KAŻDEGO COŚ DO POSŁUCHANIA
. Tym razem celem spotkania było przygotowanie scenografii do wiersza J. Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”, prezentacja tekstu przez chętne osoby przy współudziale wokalnym wszystkich gości.

Na wstępie uczniowie klasy 3c i 3d zaprezentowali się z piosenkami: „Laleczka z saskiej porcelany” i „Piosenka drewnianych lalek”. W dalszej części spotkania, po nauce piosenki ,,Kaczka Dziwaczka” , zgromadzeni goście podzielili się na grupy wykonujące poszczególne elementy do scenografii przedstawienia teatralnego. Jak zwykle inwencja dorosłych i dzieci przerosła nasze oczekiwania. Z kartonów, bibuły, materiałów tekstylnych powstały takie elementy scenografii, których nie powstydziłby się profesjonalny teatr.

Kolejne spotkanie upłynęło w atmosferze świetnej zabawy, a rodziny już zapowiadały swoją obecność na następnej  imprezie z cyklu BAJKOWYCH BAJAŃ.

Za nami już ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w ramach programu ,,Bajkowe bajania- dla każdego coś do posłuchania". Podczas majowych warsztatów zaproszeni goście (dzieci, rodzice, dziadkowie) otrzymali dość niezwykłe zadanie - mieli stać się autorami bajki.  Dorośli i dzieci zostali podzieleni na trzy grupy. Tematyka bajek była dowolna, a jedynym warunkiem było wykorzystanie podanego wcześniej słownictwa. Po raz kolejny kreatywność i pomysłowość gości przerosła nasze oczekiwania!
Zapraszamy na kolejne spotkania w październiku i listopadzie.

Rok Szkolny 2017/2018

Za nami kolejne spotkanie (już piąte!) w ramach programu BAJKOWE BAJANIA. We wtorek 24 października 2017 zebrani goście obejrzeli bajkę ,,Calineczka” przedstawioną jako teatr cieni ,
a później zapoznali się ze słuchowiskiem. Zadaniem rodzin było wykonanie sylwetek (z czarnego bloku technicznego) postaci występujących w bajce. Mamusie pięknie rysowały, dzieci wycinały,
a tatusiowie przymocowywali karton do listewek. Po przygotowaniu rekwizytów nadszedł czas prób i występów przed publicznością. Atmosfera zabawy towarzyszyła wszystkim przez cały czas spotkania. Tradycyjnie przerwę umilił słodki poczęstunek.

W listopadzie zapraszamy na ostatnie już spotkanie, tym razem z … kukiełkami. Babcie naszych uczniów już obiecały przynieść z sobą maszyny do szycia.

21 listopada odbyły się ostatnie warsztaty z cyklu „Bajkowe bajania-dla każdego coś do posłuchania”. Zgromadziły one duże grono dzieci  i ich opiekunów. Tym razem zadanie polegało na wykonaniu dekoracji i kukiełek do przedstawienia o Czerwonym Kapturku. Uczestnicy spotkania doskonale wyposażeni w tekstylia, igły, nici, a nawet maszyny do szycia, z zapałem wykonywali głównych bohaterów oraz elementy scenografii. Podsumowanie warsztatów stanowiło kilkakrotne wystawienie sztuki dla dzieci i dorosłych. Każdy chciał wystąpić ze swoją kukiełką.

Poczęstunek był pretekstem do refleksji na temat wspaniałych wrażeń, które towarzyszyły wszystkim spotkaniom.