Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Rozwojowych "PORTA" otrzymało dotację na przeprowadzenie w roku 2015 projektu pn. „Świadomie i bezpiecznie w Szkole Podstawowej Nr 3 w Słupsku”, realizowanego w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych zachowań "RAZEM BEZPIECZNIEJ".

Celem projektu jest przeciwdziałanie przemocy oraz stosowania używek
w szkole i
środowisku rówieśniczym dzieci, poprzez rozwinięcie w dziecku świadomości, zbudowanie pozytywnej samooceny oraz ukształtowanie umiejętności w zakresie właściwej komunikacji interpersonalnej.

W ramach realizacji programu zostaną przeprowadzone między innymi różne formy zajęć edukacyjno – profilaktycznych dla uczniów, zajęcia rozwijające zdolności, talenty oraz wzmacniające samoocenę dzieci; pozalekcyjne zajęcia pn. „Rowerowy zawrót głowy” zachęcające uczniów do bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego; imprezy profilaktyczne oraz profilaktyczne przedstawienia teatralne.

Dla uczniów różnych klas zostały zaplanowane spotkania z policją oraz kuratorami sądowymi na temat bezpieczeństwa na drodze oraz w kontaktach
z nieznajomymi, k
onsekwencji stosowania agresji rówieśniczej oraz pracy kuratora sądowego z młodymi osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Dla uczniów słupskich szkół podstawowych zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny i literacki pn. „Mój świat wolny od agresji i przemocy”.

Rodzicom, w ramach pomocy w procesie wychowawczym, zaproponowano konwersatoria pn. „Portret dziecka w rodzinie przemocowej” oraz „Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka w tym nietykalności cielesnej. Odpowiedzialność karna
i moralna sprawcy przemocy oraz opiekunów prawnych”
.

linie069