Regulamin biblioteki szkolnej

 

I. Regulamin wypożyczalni:

1.    Z wypożyczalni mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

2.    Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.

3.    Czytelnik wypożycza książki wyłącznie na swoje nazwisko.

4.    Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres miesiąca (w uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu zwrotu).

5.    Na trzy tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wszyscy czytelnicy winni zwrócić wypożyczone książki.

6.    Uczniowie kończący lub zmieniający szkołę oraz pracownicy odchodzący z pracy rozliczają się z wypożyczonych książek za pomocą karty obiegowej.

7.    Za zniszczone lub zagubione książki czytelnik ponosi odpowiedzialność materialną. W takim przypadku należy:

a)    Odkupić taką samą książkę,

b)    Oddać książkę własną zaakceptowaną przez bibliotekarza.

8.    Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.

II. Regulamin czytelni:

1.    Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów – za okazaniem dowodu tożsamości.

2.    Z księgozbioru można korzystać tylko za pozwoleniem nauczyciela bibliotekarza na miejscu; zasada ta nie dotyczy nauczycieli wypożyczających książki na lekcje.

3.    Czytelnicy mają prawo zarezerwować wybraną pozycję.

4.    W czytelni można korzystać z:

a)    Księgozbioru podręcznego,

b)    Czasopism i innych dostępnych materiałów,

c)    Stanowisk komputerowych, których użytkowania dotyczy odrębny regulamin.

5.    Książek i czasopism nie wolno niszczyć, zauważone uszkodzenia należy zgłosić nauczycielowi-bibliotekarzowi.

6.    W czytelni obowiązuje cisza oraz bezwzględny zakaz spożywania posiłków.

7.    Uczniom biorącym udział w pracach czytelni mogą być przyznane nagrody i udzielane pochwały.

8.    W przypadku notorycznego łamania regulaminów, niewykonywania poleceń opiekunów, stanowienia zagrożenia dla innych osób lub sprzętu, złego, niekulturalnego zachowania udzielone zostanie upomnienie lub nagana, których poinformowany zostanie wychowawca klasy.

III.Regulamin Multimedialnego Centrum Informacji:

1.    Multimedialne Centrum Informacji (MCI) czynne jest w godzinach pracy biblioteki.

2.    Multimedialne Centrum Informacji służy uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły.

3.    Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody dyżurującego bibliotekarza.

4.    Uczniowie mają prawo do korzystania z komputerów poza godzinami lekcyjnymi; nie można korzystać ze stanowisk komputerowych podczas przerw.

a)    W przypadku przebywania w pracowni MCI klasy lub połowy klasy na tzw. lekcjach zastępczych, opiekun może nie zezwolić uczniom spoza tej klasy na przebywanie w pracowni.

5.    Przed rozpoczęciem pracy należy wpisać się do „Zeszytu korzystających z komputera”. Wpis ten stanowi jednocześnie zobowiązanie do przestrzegania „Regulaminu”.  

6.    Multimedialne Centrum Informacji udostępnia 4 stanowiska komputerowe połączone z Internetem oraz posiadane przez bibliotekę programy multimedialne.

7.    Przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby, chyba, że nauczyciel bibliotekarz postanowi inaczej; uczniowie pracują w ciszy i nie zakłócają rytmu pracy biblioteki.

8.    Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 0,5 godz. Po zakończeniu pracy należy oddać nauczycielowi-bibliotekarzowi wypożyczone programy.

a)    W przypadku dużej liczby chętnych do korzystania z MCI czas pracy przy komputerze może być ograniczony.

9.    Korzystając z programów emitujących dźwięk należy korzystać ze słuchawek.

10.  Stanowisko komputerowe służy wyłącznie do przeglądu programów multimedialnych oraz korzystania z Internetu w celach edukacyjnych.

11.  Programy multimedialne udostępniane są jedynie na miejscu, wyjątek stanowią nauczyciele, którzy chcą skorzystać z programów w swoich pracowniach.

12.  Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.

13.  Wypożyczając programy, użytkownik musi posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i programu. Nauczyciel-bibliotekarz nie ma obowiązku obsługiwania wypożyczonego przez użytkownika programu, lecz może udzielić pomocy w jego obsłudze.

14.  Zabrania się wkładania własnych dyskietek i CD do stacji dysków bez zgody bibliotekarza.

15.  Nie wolno wykonywać żadnych połączeń technicznych bez zgody bibliotekarza (np. włączać i rozłączać kabli zasilających, wyłączać komputera).

16.  Zabronione jest korzystanie z komputera w celach zarobkowych, wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.

17.  Wszelkie uszkodzenia i nieprawidłowości w pracy komputera należy zgłaszać natychmiast nauczycielowi-bibliotekarzowi.

18.  Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada finansowo użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.

19.  W przypadku nieprzestrzegania przez użytkownika postanowień niniejszego „Regulaminu” nauczyciel-bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji użytkownik lub pozbawienia go prawa do korzystania z komputerów w bibliotece.

 

Regulamin  biblioteki szkolnej wchodzi w życie z dniem ogłoszenia

Słupsk, dn. 9 października 2004 roku.