Termin – 19.10.2023r.
Kwota dofinansowania otrzymanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki – 4.176 zł.
19.10.2023 roku uczniowie z klas Ib i Ic wybrali się na pierwszą szkolną wycieczkę, podczas której zwiedzili Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W Swołowie mogliśmy poznać uroki i wyzwania życia wiejskiego. Na początku wycieczki zwiedziliśmy Zagrodę Albrechta. W jej skład wchodzą budynki: chałupa z ekspozycją muzealną ukazującą życie bogatego pomorskiego chłopa z początków XX wieku, obora, w której hodowane są zwierzęta (gęsi, świnie, krowy) oraz muzealna ekspozycja maszyn i narzędzi rolniczych wraz ze sprzętem używanym do prac gospodarskich sprzed 100 lat, a także miejsce przechowywania siana dla zwierząt gospodarskich. Niektórzy z nas po raz pierwszy na żywo mieli okazję doświadczyć kontaktu ze zwierzętami. Dowiedzieliśmy się też jak należy dbać o czystość i prawidłowe karmienie ich. W wiejskiej chałupie uczestniczyliśmy w warsztatach muzealnych z dziedziny kuchni pomorskiej. Podczas zajęć nazywaliśmy, obieraliśmy i kroiliśmy warzywa, z których ugotowano zupę na oryginalnej kuchni kaflowej. Na deser, zjedliśmy racuchy ze swołowskiego przepisu sprzed lat. Po degustacji potraw, aktywnie wypoczywaliśmy na kolorowym etnoplacu zabaw, korzystając z drewnianych huśtawek i bujaków. Wśród starych drzew, z widokiem na budynki wiejskie, wzniesione w konstrukcji szkieletowej, można było przenieść się w czasie i doznać prawdziwego, sielskiego życia wiejskiego.
Kolejnym punktem programu były warsztaty mydlarskie. Podczas zajęć poznaliśmy historię mydlarstwa, a także alternatywne środki higieniczne stosowane przez mieszkańców wsi. W części praktycznej, pod czujnym okiem edukatorów, wykonaliśmy samodzielnie mydła z dodatkiem surowców roślinnych.
Wycieczkę zakończyliśmy w Słupsku, w Muzeum Pomorza Środkowego. Jakże inny świat nam się ukazał! W pierwszym etapie zwiedziliśmy Zamek Książąt Pomorskich. Mogliśmy zobaczyć elementy architektury dawnych zamków, takich jak grube mury, wysokie komnaty, zdobione piece kaflowe czy ozdobną wieżę, a także eksponaty z XVI i XVII wieku, należące do książąt pomorskich z dynastii ostatnich Gryfitów. Przewodnik oprowadził nas po przepięknych, bogato wyposażonych komnatach, w których pokazane zostały meble gdańskie, naczynia dawnych władców, ręcznie tkane gobeliny. Z zaciekawieniem mogliśmy obejrzeć bogatą kolekcję uzbrojenia oraz wystawę czasową strojów bogatych mieszczan sprzed 100 lat.
Ostatnim punktem programu był Młyn Zamkowy. Tu obejrzeliśmy dwie wystawy stałe pod wspólnym tytułem „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, na których prezentowana była kultura materialna dawnej ludności autochtonicznej, m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku. Dla kontrastu mogliśmy zobaczyć codzienne przedmioty prostych, biednych ludzi, ubogie wyposażenie wiejskich chałup, klumpy (buty dla konia), sieci rybackie, elementy ubioru.
Przy każdym zwiedzanym punkcie był czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć oraz zakup okazjonalnych upominków. Wycieczka wszystkim dostarczyła ogromnych wrażeń i emocji.