Termin – 20.10.2023r.

Kwota dofinansowania otrzymanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki – 4.064 zł.

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas I rozpoczęli edukacyjną wyprawę po ojczystym kraju od poznania historii, kultury, zwyczajów i zwiedzenia zabytków tzw. „swojej małej ojczyzny” – rodzinnego miasta i jego okolic.
20.10.2023 r. pierwszoklasiści z klasy Ia i Id wybrali się na autokarową wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz zwiedzili Muzeum Pomorza Środkowego i Młyn Zamkowy w Słupsku.
Podczas pobytu w Swołowie mogliśmy zobaczyć i poczuć,  jak dawniej wyglądało życie na wsi. Z wielkim zainteresowaniem zwiedziliśmy Zagrodę Albrechta, przyglądając się muzealnej ekspozycji maszyn i narzędzi rolniczych, którymi w dawnych czasach posługiwali się mieszkańcy wsi. Pobyt na wiejskim podwórku umilały nam przebywające tam zwierzęta gospodarskie. W Swołowie mieliśmy możliwość obejrzenia wyposażenia domu dawnych Pomorzan. Największe zainteresowanie wzbudzała część kuchenna z oryginalną kuchnią kaflową. To tutaj uczestniczyliśmy w zajęciach kulinarnych, podczas których przygotowaliśmy zupę ziemniaczaną według oryginalnego przepisu sprzed lat. Była naprawdę pyszna. Mieliśmy też czas na wspólną zabawę i odpoczynek w otoczeniu pięknych, starych drzew owocowych. Z ochotą korzystaliśmy z uroków drewnianego etnoplacu i jego urządzeń. Wiele śmiechu wzbudzały dawne zabawki – drewniane szczudła, wózki i bujaki. Nic dziwnego, że po tak aktywnie spędzonym odpoczynku wszystkim smakowała swołowska kartoflanka i sycące, pyszne racuchy.
Kolejnym punktem pobytu w Swołowie był udział w warsztatach mydlarskich. Na wstępie z zainteresowaniem obejrzeliśmy film przedstawiający historię mydlarstwa a następnie pod czujnym okiem edukatorów samodzielnie wykonaliśmy mydełka z dodatkiem różnych naturalnych dodatków roślinnych.
Po wielu atrakcjach na pomorskiej wsi autokarem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Słupska. Nie był to jednak w tym dniu koniec atrakcji.
Kolejnym przystankiem edukacyjnej wędrówki była wizyta w Muzeum Pomorza Środkowego i w Młynie Zamkowym. W trakcie lekcji muzealnej, w przestronnych, zamkowych komnatach poznaliśmy historię rodu Gryfitów – dawnych władców ziemi słupskiej. Z zainteresowaniem oglądaliśmy też eksponaty zgromadzone w pomieszczeniach muzealnych – meble, naczynia, monety, szaty i inne ozdoby, a także bogatą kolekcję dawnego uzbrojenia. Naszej uwadze nie uszły okazjonalne wystawy – strojów bogatych mieszczan, dawnych zabawek dziecięcych oraz wystawa prezentująca pobyt tamtejszej ludności w miejscowościach nadmorskich.
W Młynie Zamkowym dla odmiany mogliśmy zobaczyć przedmioty codziennego użytku prostych, biednych ludzi – elementy ich ubioru, wyposażenie wiejskich chałup, oraz narzędzia służące do połowu ryb. Tutaj też poznaliśmy wiele interesujących ciekawostek np. dlaczego noszono stroje ludowe i jak one wyglądały w różnych częściach Polski. Pierwsza szkolna wycieczka była wspaniale spędzonym czasem, dlatego z niecierpliwością czekać będziemy na kolejne.