W maju i czerwcu 2024 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku wzięli udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek – akcji „Zdecyduj, co lubisz czytać!” pod patronatem czasopisma „Biblioteka w szkole”. W głosowaniu wzięło udział ponad 200 uczniów, którzy podczas przerw i „Festynu Rodzinnego” wskazywali swoje ulubione książki. Wyniki głosowania zostały przesłane do redakcji Czasopisma i będą zliczane wraz z wynikami ze szkół z całej Polski.

W klasach 1-3 ujawnili się prawdziwi Pożeracze Książek. Członkowie Klubu Pożeraczy pilnie czytali, rysowali ilustracje oraz rekwizyty do przeczytanych książek. W nagrodę każdy otrzymał dyplom i słodki upominek. Członkowie Klubu Pożeraczy Książek: Matylda Stachurska, Lena Głowińska, Marysia Hendrich, Amelia Pietrasz, Ewa Kmiecik, Lena Najmrocka, Nina Najmrocka, Kornelia Daszkowska. Gratulujemy!

W drugim semestrze biblioteka klas 4-8 przygotowała dla uczniów kącik relaksacyjny, który stał się bezpiecznym miejscem, azylem od gwaru, stresu i nadmiernych bodźców. Codziennie na przerwie po trzeciej lekcji w ramach tzw. „Zmysłoczułej przerwy”, a także w popołudniowych godzinach otwarcia biblioteki przy relaksacyjnej muzyce i włączonym projektorze fal, nieba i gwiazd odpoczywać oraz wyciszać się mogli wszyscy chętni uczniowie. Akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku szkolnym.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku przez kilka tygodni brali udział w akcji „BOOKFLIX” polegającej na wskazaniu polecanych przez siebie książek do czytania. Swoje propozycje wpisywali na kartki, które potem zostały przejrzane przez komisję. W ten sposób wyłoniono dziesięć najczęściej polecanych książek. Bezapelacyjnie numerem jeden został powracający z hukiem cykl o Harrym Potterze!

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w lekcjach  bibliotecznych pt. "Poznaję bibliotekę szkolną". Spotkanie dzieci z bibliotekarką połączono
z pasowaniem najmłodszych uczniów na czytelnika. Dzieci poznały sposób wypożyczania książek i zasady zachowania się w bibliotece szkolnej. Zapoznały się z księgozbiorem biblioteki i miały możliwość wypożyczenia swojej pierwszej książeczki. Zajęcia przeprowadziła p.Halina Hołowienko.

001czytelnik

002czytelnik

003czytelnik

004czytelnik

005czytelnik

Uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach pt. "Jak powstaje książka?. Dzieci poznały zawody związane z powstawaniem książki, rozwiązały krzyżówkę oraz zaprojektowały okładkę własnej książki. Zajęcia przeprowadziła p. Halina Hołowienko.

001ksiazka

002ksiazka

003ksiazka

004ksiazka

005ksiazka

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs fotograficzny pod nazwą „Selfie z książką – pokaż, co czytasz!”. W konkursie wzięło udział 7 uczniów, wszyscy otrzymali wyróżnienia.

Piotr Stadnicki I b

Wiktor Stadnicki I b

Piotr Bernat II a

Martyna Cistowska II c

Kacper Dacko IV d

Marta Szczudrawa IV a

Wiktoria Kani IV a

001selfi

Spektakl w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W dniu 9 czerwca uczniowie klasy II c zostali zaproszenie do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej na spektakl przygotowany przez aktorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zaprezentowano baśnie Jolanty Nitkowskiej-Węglarz: Niedźwiadek szczęścia, Dwanaście księżniczek i Czerwone trzewiczki kasztelanki.

Do zaprezentowania baśni aktorki wykorzystały teatr cieni oraz kamishibai.

Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci z wykorzystaniem ilustracji pokazywanych w drewnianej skrzynce przypominającej teatr marionetek. Dzięki skrzynce oraz statycznym ilustracjom dzieci koncentrują się na nich, rozwijając wyobraźnię. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści.

001SPE

002SPE

MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE…. TAKŻE W BIBLIOTECE!

Biblioteka włączyła się w nurt działań związanych z ROKIEM MATEMATYKI. Bryły przygotowane przez uczniów wykorzystano do zaprezentowania wystawki „Wspomnienia z PRL-u”, która pozwala uczniom poznać czasy ich dziadków, zobaczyć jak wtedy wyglądały samochody, sprzęt AGD, studio telewizyjne, jak robiono zakupy i oczywiście popularna wówczas sodowa z saturatora!

Inną wystawkę „matematyczną” poświęcono symetrii. Przedstawia ona ułożone
z kamieni, muszli, kwiatów i warzyw kolorowe kompozycje. Feeria barw i kształtów zawiera w sobie ducha geometrii!

m1

m2

m3

m4

m5

Biblioteka zaprezentowała swoim czytelnikom posiadane w zbiorach stare roczniki czasopism: Świerszczyk, Płomyk i Promyczek. Najstarsze roczniki pochodzą z 1968 i 1969 roku. Dzieci z zainteresowaniem oglądały, co podobało się ich rówieśnikom sprzed lat.

Konkurs czytelniczy klas I-III "Jaka to baśń"

Konkurs trwał przez dwa tygodnie października. Zadaniem dzieci było odczytanie zagadek zamieszczonych na planszy i zapisanie na kartce tytułów baśni. W konkursie wzięło udział ponad 30 uczniów z klas I-III.

W drodze losowania wyłoniono zwycięzców:

Klasy I:
Wiktoria Piekarska I a
Kaja Wismont I c
Patrycja Włostowska I c

Klasy II:
Martyna Mularczyk II e
Weronika Pożdał II e
Michalina Lewandowska II c

Klasy III:
Michalina Kurowska III d
Patryk Siwek III e
Marek Włodarczyk III c

Dzieci otrzymały nagrody i dyplomy.

czyt001    czyt002

czyt003   czyt004