III MIĘDZYNARODOWY KONKURS LITERACKIEJ TWÓRCZOŚCI MŁODZIEŻY
"WITKACY. NAPISANE DZISIAJ"

POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA SŁUPSKA
KRYSTYNY DANILECKIEJ - WOJEWÓDZKIEJ

ROK SZKOLNY 2021/2022

Kochani Uczestnicy konkursu „Witkacy. Napisane dzisiaj” – zapraszamy Was serdecznie do udziału w jego trzeciej edycji. Przeczytajcie uważnie regulamin.

III Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży jest dla Was otwarty i czeka na poetyckie, prozatorskie i dramatyczne utwory zainspirowane twórczością S.I. Witkiewicza.

Na razie jednak chcemy się Wam pochwalić i próbujemy ochłonąć po obfitym deszczu nagród naszych laureatów
w 24. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Dzieł S. I. Witkiewicza "Witkacy pod Strzechy". Na żywo przeżyli to Oliwia Pucek i Jakub Krok, którzy na piękne święto Witkacego przyjechali z Poznania i Krakowa i odjechali w zachwycie bogactwem kulturotwórczej oferty trzydniowego festiwalu. Możecie nam pozazdrościć.

Ja pękam z dumy i gratuluję uczestnikom naszego konkursu "Witkacy. Napisane Dzisiaj", szczególnie Oliwii Pucek, Jakubowi Krokowi, Julii i Marcie Drąg, Katarzynie Wojciechowskiej, Dobrawie Szuwalskiej, Dominice Liszkiewicz, Annie Pokorze, Julii Perzyńskiej-Wydrych, Lubomirowi Gromadzkiemu i Mateuszowi Rymkiewiczowi. Wielkie gratulacje wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym w 24. edycji konkursu "Witkacy Pod Strzechy".

Dziękuję Organizatorom za niezapomniane festiwalowe przeżycia.

                     Maria Pietryka -Małkiewicz

                     koordynatorka konkursu „Witkacy. Napisane dzisiaj”

Fragment Protokołu decyzji

Jurora Ekscentrycznego i Jurora Honorowego:

Juror Ekscentryczny, w osobie Marka Średniawy, przyznał laureatom II Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”, którzy otrzymali Złote Zaproszenie do udziału w 24. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”, w dniu 18 września 2021 r. następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienie w wysokości 500 zł otrzymuje Oliwia Pucek z Dąbrówki za „Spektakl bezosobowy” – sceniczną interpretację własnego utworu. Pochwalam odwagę i kreatywność Autorki, której udało się sprawnie połączyć własny tekst z jego interpretacją sceniczną.

Wspólne specjalne rodzinne wyróżnienie w wysokości 250 zł otrzymują Julia Drąg za pełne wrażliwości opowiadanie „Spotkanie ze śmiercią” i Marta Drąg za komiks, obie z Tarnowa Podgórnego. Cieszę się, że w tym szczególnym przypadku Witkacy stał się kimś prawie z rodziny.

Wyróżnienie w wysokości 250 zł otrzymuje Katarzyna Wojciechowska z Łodzi za opowiadanie „Ogólne zamieszanie”, którym udowadnia, że Witkacy jest na tyle uniwersalny, że może nawet pełnić funkcje terapeutyczne.

Wyróżnienie w wysokości 250 zł otrzymuje Dobrawa Szuwalska ze Słupska za opowiadania "Pustkowie" i wiersz "Cisza", w których wykazała się wyobraźnią i wyczuciem klimatu twórczości Witkacego.

Wyróżnienie w wysokości 250 zł otrzymuje Dominika Liszkiewicz z Piły za wiersz „Czysta Forma”, w którym udało się połączyć ideę Witkacego z poezją konkretną.

Wyróżnienie w wysokości 250 zł otrzymuje Anna Pokora z Rumi za "Dobre rady wiedźmy spod szóstki", czyli kreatywną próbę fabularyzacji dramatycznej serii rysunków Witkacego.

Wyróżnienie w wysokości 250 zł otrzymuje Jakub Krok z Krakowa za oryginalną próbę stworzenia historiozoficznego dramatu „Piknik” i konsekwentne poszukiwanie i budowanie własnego stylu.

Wyróżnienie w wysokości 250 zł ufundowaną ze środków Instytutu Witkacego otrzymuje Lubomir Gromadzki
z Rembertowa
za opowiadanie „Zaginione historie skrzatów” kreatywnie odczytujące obraz „Kompozycja fantastyczna”.

Juror Honorowy w osobie Macieja Witkiewicza postanawia przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę wysokości 600 zł otrzymuje Oliwia Pucek z Dąbrówki, autorka "Wi-tkacze" to subtelna i bardzo wrażliwa dziewczyna, uczennica II kl. Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, o czym świadczą jej często poetyckie zwroty w przedstawionym tekście dotyczącym ciekawych interpretacji wyrażania i tworzenia sztuki...

Nagrodę w wysokości 600 zł otrzymuje Julia Perzyńska-Wydrych, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie, klasa III za "Randkę z Witkacym" i wierszyki zdecydowanie inspirowane biografią Witkacego oraz refleksjami w jego stylu... Nagrodę w wysokości 550 zł otrzymuje Mateusz Rymkiewicz
z Częstochowy
, uczeń kl.VIII za krótki dramacik "Uwikłani" "ku przestrodze" i za wiersze: "Proces", "Udręka" niezaprzeczalnie stanowiące zgrabne ukłony ku Witkacemu…

Przeczytajcie sami smakowite literacko opinie jurorów i pełen konkursowy komunikat : https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=236332485169299&id=100063776460719

 * REGULAMIN KONKURSU więcej

 * KARTA ZGŁOSZENIA więcej

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

   Kochani Uczestnicy, drodzy Rodzice, Opiekunowie i Przyjaciele naszego konkursu.

Już po emocjach konkursowej gali 11 czerwca 2021 r. w słupskim Białym Spichlerzu- domu Witkacego, jak uroczo go nazwala jurorka Agata Marzec i słodkim świętowaniu w Herbaciarni Richtera. Wielki ukłon dla laureatów konkursu i ich fantastycznych rodziców i opiekunów, którzy zechcieli przyjechać z całej Polski, by wspólnie uczestniczyć w uroczystości. Szkoda, że w związku z ograniczeniami pandemicznymi   nie mogliśmy spotkać się także z autorami wyróżnionymi. Mamy nadzieję, że uda się to w trzeciej edycji konkursu.

Kochani - Życzymy Wam przyjaznego pióra i prawdziwej radości w przygodzie z Witkacym. Życzymy odwagi do wyrażania własnych artystycznych przeżyć. To młodymi gniewnymi świat idzie naprzód.

Dziękujemy za zaszczyt wejścia z Wami w świat Witkacego. Za ogromną przyjemność czytania Waszych prac, za radość spotkania i nadzieję na następne - już niedługo, wiosną 2022 roku.

   Z przyjemnością prezentujemy film próbujący uchwycić wrażenia z konkursowej gali II Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Młodzieży "Witkacy. Napisane dzisiaj".

https://www.facebook.com/WitkacyNapisaneDzisiaj/videos/3966621800126683

 

                                                                                                    Jolanta Wiśniewska- dyrektorka

                                                                                               Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku

                                                                    Maria Pietryka-Małkiewicz  koordynatorka konkursu      

 

 

 

 

WERDYKT JURY 
II MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU LITERACKIEJ TWÓRCZOŚCI MŁODZIEŻY
- „Witkacy. Napisane dzisiaj  
więcej

linie069

 

Drodzy twórcy "Witkacego. Napisanego dzisiaj". Drodzy Opiekunowie.

Dzięki wielkie za witkacowskie inspiracje i przysyłane utwory powstałe mimo pandemii i utrudnionego indywidualnego kontaktu opiekuna z zainteresowanym konkursem uczniem.
To bardzo ważne- w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną, można wysłać prace uczestników konkursu i karty zgłoszeń ( skan, zdjęcie) tylko pocztą elektroniczną na adres szkoły - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odpowiadając na liczne zapytania informuję, że jeden autor może przysłać i poezję, i prozę , i dramat, i komiks, jeśli oczywiście jest aż tak wszechstronny. Będzie wtedy oceniany w kilku kategoriach. Niewielkie przekroczenie 18000 znaków nie jest błędem formalnym, rozumiemy specyfikę artystycznej wypowiedzi.

Serdecznie też proszę o podpisanie każdej pracy ( imię, nazwisko autora, szkoła, miejscowość).
Na Wasze utwory czekamy do 20 marca. To wynegocjowany już termin.

W sytuacjach szczególnych proszę o kontakt.

W imieniu organizatorów i jurorów serdecznie pozdrawiam Was i Waszych Opiekunów.

Maria Pietryka-MałkiewiczDrodzy Uczestnicy literackiej przygody z Witkacym, Drodzy uczniowie tą niezwykłą przygodą zainteresowani, Szanowni Opiekunowie młodych talentów!

Dziękujemy pięknie za inspiracje twórczością patrona konkursu i czekamy na Wasze utwory w drugiej edycji „Witkacego. Napisanego dzisiaj”. Zapraszamy do obejrzenia filmu i …przeczytania postów z utworami laureatów pierwszej edycji konkursu na naszej stronie fb. Naprawdę Warto!!!

Zapoznajcie się z informacjami w zapowiedzi II Konkursu.

W imieniu organizatorów, jurorów i partnerów:

Jolanta Wiśniewska- dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku

Maria Pietryka-Małkiewicz- koordynatorka konkursu

Barbara Studzińska – prezydentka Soroptimist International Klub w Słupsku

 

link do filmu:https://www.facebook.com/WitkacyNapisaneDzisiaj/videos/1005306256566664

 

* REGULAMIN KONKURSU więcej

* KARTA ZGŁOSZENIA więcej

Drodzy Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie zainteresowani II Międzynarodowym Konkursem Literackim „Witkacy. Napisany dzisiaj”.

Hurra! Kochani laureaci- Dziewiąty numer "Witkacego!" wkrótce w Waszych rękach. Z Waszymi tekstami. Zerknijcie do spisu treści tego półrocznika. Powiem więcej- następni laureaci, wybrani przez kapitułę, ujrzą swoje utwory w tym prestiżowym czasopiśmie już w kolejnym numerze. Gratuluję z całego serca fantastycznego prezentu świątecznego zarówno naszemu uczniowi- Samuelowi Urbaniakowi, jak i wszystkim pozostałym nagrodzonym. Prezes Instytutu Witkacego  
i bratnia Wam dusza- dr Przemysław Pawlak szykuje na galę drugiej edycji kolejne niespodzianki. Wiem, że jesteście ciekawi - no i dowiecie się po napisaniu i przysłaniu kolejnych świetnych wierszy, opowiadań, dramatów, scenariuszy, komiksów….Do piór- druga edycja "Witkacego. Napisanego dzisiaj" już ostrzy ciekawość jurorów.

Życzę twórczej weny w zmaganiach z Witkacym.

001ks

SPIS TREŚCI <<więcej>>

 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

   Drodzy Laureaci pierwszej edycji Konkursu-"Witkacy. Napisane Dzisiaj".

Dzięki Złotemu Zaproszeniu do udziału w 23. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strzechy"- mogliście w tym prestiżowym przedsięwzięciu uczestniczyć, zostać dostrzeżeni i ... pięknie nagrodzeni. Wielkie gratulacje dla Jakuba Kroka, Agnieszki Muraszko, Zofii Kaśków, Zuzanny Perkowskiej i Adama Urbanowicza.

Wszystkie informacje na temat tego witkacowskiego święta oraz prac nagrodzonych zostały zamieszczone na stronie:

http://witkacy.art.pl/

Szkoda, że pandemiczna rzeczywistość uniemożliwiła uczestnictwo pozostałym naszym laureatom, zaproszonym, nagrodzonym i wyróżnionym w "Witkacym pod strzechy". A uroczystość podsumowująca, jak i całość trzydniowego święta patrona konkursu- były przednie. Potwierdzić to może Jakub Krok z Krakowa (na zdjęciu), biorący udział w pełnym programie 23. edycji konkursu
i godnie reprezentujący naszą nagrodzoną piątkę. Podziękowania ogromne dr. Przemysławowi Pawlakowi za świetny wykład o pacjencie zero w rozprzestrzenianiu witkacowskiej pandemii.

WITKACY M

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

Drodzy Młodzi Mistrzowie Pióra, Drodzy Rodzice i Nauczyciele!

Kiedy 35 lat temu zorganizowaliśmy pierwszy konkurs twórczości literackiej dla uczniów słupskich szkół nie przypuszczaliśmy, że z małego strumyczka stanie się on ogromną rzeką, płynącą przez wiele krajów. Kierowała nami troska o dzieci nieprzeciętne, których talenty literackie nie mieściły się w murach szkolnych. Stworzyliśmy szansę profesjonalnego debiutu ogromnej liczbie młodych ludzi. Wielu z nich jest dziś uznanymi twórcami. W miarę upływu lat nasz konkurs stawał się coraz większym przedsięwzięciem , a jego wielkość dawno przekroczyła możliwości organizacyjne jednej szkoły - Gimnazjum nr 2 w Słupsku, obecnie Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku. Wystarczy wyobrazić sobie sekretariat, gdzie przyniesiono przez te lata kilkadziesiąt tysięcy kopert. Wystarczy sobie wyobrazić społecznie pracujących nauczycieli sprawdzających w Internecie autentyczność prac. Jurorzy otrzymywali do oceny prace liczone nie w sztukach, a w kilogramach. Coraz częściej też mieliśmy świadomość, że w tej wielkiej rzece nie wyłowimy wszystkich utalentowanych autorów, że nie możemy nagrodzić wszystkich , którzy na to zasługują. 35 lat temu był to jedyny konkurs tego typu. Dziś uczestnicy mają ich do wyboru bardzo wiele. Postanowiliśmy zakończyć naszą wieloletnią przygodę i wrócić do jej źródeł- stworzenia nowej przestrzeni debiutu dla nieprzeciętnie zdolnych młodych literatów, którzy nie boją się trudnych wyzwań.

Naszych dotychczasowych uczestników Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej zapraszamy do pierwszej edycji nowego konkursu literackiego. „Witkacy. Napisane dzisiaj. I Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży inspirowany twórczością S.I. Witkiewicza – jest dla was otwarty!

Informacje o konkursie i jego regulamin zostały zamieszczone na stronie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku (http://sp3.slupsk.pl) i stronie internetowej konkursu .

                                                                     W imieniu organizatorów :

Jolanta Wiśniewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku

Maria Pietryka-Małkiewicz – Koordynatorka Konkursu­

Marta Kiedos – Prezydentka  Soroptimist International Klub w Słupsku

 

Drodzy uczestnicy konkursu ”Witkacy. Napisane dzisiaj”.

Jesteście Wielcy!

Macie literacki pazur i odwagę. Dużo odwagi, by podjąć próbę dyskusji z Witkacym.

Przeskoczyliście nasze najśmielsze przewidywania związane z konkursem. Witkacy zatarłby pewnie ręce z uciechy i uśmiechnął się szelmowsko widząc, że mógł Was aż tak "zakręcić" i zainspirować.   Bo i poezja, i proza, i próby dramatyczne, i eseje, i scenariusze, i komiksy! Szacunek!                                         

Mijają już trzy tygodnie, odkąd jurorzy zasiedli do uważnej lektury nadesłanych utworów. To jeszcze trochę potrwa, by przy trzecim…, piątym i jeszcze następnym wnikliwym czytaniu ustalić spójną ocenę wielu Waszych dobrych, ambitnych i głębokich prac., ujawniających nietuzinkowy talent literacki autorów Na pewno, zgodnie z regulaminem, przed końcem kwietnia poinformujemy
o wynikach konkursu i ewentualnych zmianach w organizacji jego uroczystego podsumowania. Jak się domyślacie, bardzo nam zależy na spotkaniu z Wami w  klimatycznym słupskim Białym Spichlerzu, wypełnionym pracami i duchem Witkacego. Dziękujemy Waszym Opiekunom za inspiracje w zmierzeniu się z intrygującym Artystą i okazane Wam wsparcie. Dziękujemy młodym twórcom z naszego poprzedniego konkursu im. Wandy Chotomskiej, że nadal jesteście z nami.                                                                   

W imieniu organizatorów i jurorów pozdrawiamy, dziękujemy i...trzymamy kciuki.

Jolanta Wiśniewska- dyrektorka szkoły

Maria Pietryka-Małkiewicz – koordynatorka konkursu

Marta Kiedos – Prezydentka  Soroptimist International Klub w Słupsku

 WERDYKT JURY 
I MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU LITERACKIEJ TWÓRCZOŚCI MŁODZIEŻY - „Witkacy. Napisane dzisiaj”  
więcej

1679  1679

 

Drodzy Uczestnicy literackiej przygody z Witkacym. Drodzy Opiekunowie młodych talentów!

 

Zaplanowana już dawno, dawno temu, przed pandemiczną rzeczywistością, uroczystość podsumowania konkursu, w pięknym Białym Spichlerzu, byłaby dla Was i dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Niestety, wprowadzone w związku z koronawirusem ograniczenia, uniemożliwiają nam zrealizowanie tego spotkania. Chcąc naszym młodym mistrzom pióra dać choćby namiastkę witkacowskiego klimatu, podjęliśmy decyzję o nagraniu filmu, podsumowującego konkurs i prezentującego laureatów na tle wystawy prac Witkacego. Film ten udostępnimy 29 maja, w dniu, w którym mieliśmy się z Wami spotkać. Wasze nagrody i dyplomy wyślemy do dyrektorów szkół , by zostały uroczyście wręczone. Powinny dotrzeć w zbliżonym terminie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, dziękujemy pięknie za inspiracje twórczością patrona konkursu i czekamy na Wasze utwory w drugiej edycji „Witkacego. Napisanego dzisiaj”

Do zobaczenia za rok w Słupsku, mieście przyjaznym młodej literaturze. Mieście, które Witkacym stoi.

W imieniu organizatorów, jurorów i partnerów:

Jolanta Wiśniewska- dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku

Maria Pietryka-Małkiewicz- koordynatorka konkursu

Marta Kiedos – Prezydentka  Soroptimist International Klub w Słupsku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

powered by social2s